Blog Post -1

Blog Post -1

Hakan Akbaş 20 yılı aşan ABD, Avrupa, Çin ve Orta Doğudaki uluslarası iş tecrübesiyle, 5000 kişiyi aşkın çalışanı ve $2,5 milyar dolarlık satışlı şirketlere başarıyla liderlik etmiştir. İlaveten satış, iş geliştirme, strateji ve pazarlama konularında geniş tecrübesi olan Hakan Akbaş, sigorta, bankacılık, enerji, perakende, lastik ve otomotiv, çimento ve yapı malzemeleri, kağıt ve olmuklu mukavva, turizm ve teknoloji sektörlerinde de önemli görevler icra etmiştir.

Hakan Akbaş danışmanlık şirketini kurmadan önce Türkiye’nin en köklü ve saygın grubu olan Sabancı Holding’te iki ayrı Grup Başkanlığı görevini yürütmekteydi. İlk görevi 22 milyarlık Holding’in Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı olarak tüm şirketlerin stratejilerinin oluşturulması, 3 yıllık iş plan ve yatırımlarının planlanması, tüm stratejik ortaklıklar ve satın almalarından sorumluydu. İkinci görevi ise grubun sigorta, tekstil, ilgili perakende ve teknoloji şirketlerinden sorumlu olarak Aksigorta, Avivasa, Yünsa ve Bimsa’yı icradan sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı olarak yönetmekteydi.

İlaveten Financial Times tarafından dünyanın en güçlü 3 iş kadını olarak gösterilen Güler Sabancı’nında danışmanı olarak çalıştı.

Sabancı Grubu’nda Avivasa Yönetim Kurulu Başkanı, Yünsa (Halka Açık) Yönetim Kurulu Başkanı, Bossa (Halka Açık) Yönetim Kurulu Başkanı, Aksigorta (Halka Açık) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Kordsa Global (Halka Açık) Yönetim Kurulu Üyesi, Temsa Global Yönetim Kurulu Üyesi, Olmuksa (Halka Açık) Yönetim Kurulu Üyesi, Inovent Yönetim Kurulu Üyesi, Bimsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıs ve Donkasan Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini yerine getirdi.

Türkiye ye 2006 yılında dönen Sn. Akbaş Amerika Birleşik Devleteri’nde sırasıyla EMC (Document Sciences) şirketinde Chief Marketing Officer olarak, $10 milyar dolarlık satışlarıyla Xerox Global Services’de kurucu üyesi olarak satış, pazarlama ve iş geliştirme operasyonlarının başında bulunmuş, vede Accenture danışmanlık şirketinde strateji danışmanı olarak görev almıştır.

Hakan Akbaş’ın aktif olarak Akenerji, Kraft International, Inci Holding Yönetim Kurulu ve dünyanın en önde gelen danışmanlık firmalarından Accenture’ün ve Sigorta Brokerligi Sirketi AON’un Bölgesel Danisma Kurulu üyeliklerini icra etmektedir.

Hakan Akbaş burslu olarak gittiği University of Rochester, Simon School of Business’ten MBA, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği derecelerini alarak Galatasaray Lisesinden de 1988 tarihinde dönem birincisi olarak mezun olmuştur.